Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach |
|
|
|
MEN WOM Kuratorium WODIiP CKE OKE Wrocław Gmina Świerczów WSzPWN WSiP Polska |
|
|
DZIEŃ UŚMIECHU
W naszej szkole temu świętu towarzyszyło wiele atrakcji. Na początek dnia Iza, Patrycja i Oliwia witając każdego w szkole przyklejały uśmiechniętą żółtą buźkę. W tym dniu większość uczniów przyszła do szkoły w ubraniach w radosnych, jasnych, kolorowych barwach (takich, które kojarzą się z uśmiechem i radością). Przez cały tydzień poprzedzający ten radosny dzień działała "Uśmiechnięta poczta". Każdy uczeń mógł wykonać radosną kartkę dla wybranej osoby i przekazać w niej swoje pozdrowienia i życzenia. Ilość kartek była oczywiście dowolna. Kartki rozdawane zostały w piątek. Wszystkie klasy przyłączyły się do akcji zdobienia drzwi wejściowych do klas. Można było podziwiać uśmiechnięte buźki oraz kartki z krótkimi dowcipami lub śmieszną rymowanką.
Obyły się również wybory na Najbardziej Pogodnego Ucznia i Najbardziej Pogodnego Pracownika Szkoły. W kategorii ucznia wśród najbardziej pogodnych znaleźli się: Marcel Andruszków, Władek Mandziuk, Kacper Korzeniowski, Wiktor Sieczka, Konstancja Opala, Miłosz Rozwadowski, Konrad Radziwołek, Ala Czajkowska, Mikołaj Dudziec, Maja Szynklarz, Artur Mandziuk, Zosia Hrycyszyn, Bartek Rozwadowski, Damian Szczerbań, Kuba Andruszków, Wiktor Warzocha, Ola Rudek, Agata Hryczyszyn, Fili Serafin, Patrycja Pustelnik, Jagoda Rudek, Filip Jaworski, Monika Sikora, Kamil Radziwołek, Radek Mandziuk i Kinga Wojtowicz. W wyniku głosowania tytuł "Najbardziej Pogodnego Ucznia" uzyskał Miłosz Rozwadowski,
a tytuł "Najbardziej Pogodnego Pracownika" pan Piotr Machynia.
Najciekawszą atrakcją tego dnia okazał się cytrynowy test. Kto po zjedzeniu cytryny uśmiechnął się otrzymał słodki upominek.
Ciekawostka z badań naukowców: W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie. Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na swoje pociechy lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych – szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy.
|